Bezinwazyjna diagnoza dzięki badaniu kleszcza

Ukąszenie przez kleszcza może być przyczyną groźnej choroby boreliozy (łac. borreliosis), znanej też jako choroba z Lyme (łac. morbus Lyme). Nie każdy jednak kleszcz jest nosicielem bakterii wywołującej tę chorobę. Można się łatwo upewnić czy kleszcz, który wybrał nas za żywiciela jest nosicielem boreliozy. Wystarczy wykonać laboratoryjne badanie kleszcza.

Co zyskujesz dzięki badaniu kleszcza?

kleszcz - badanieAby wykonać badanie kleszcza potrzebny jest materiał do badania, w tym przypadku sam winowajca tj. kleszcz, który nas ukąsił. W celu wykonania badania kleszcza do wykonania są dwa proste kroki. W pierwszym kroku należy wyciągnąć owada ze skóry oraz ubezpieczyć go w pojemniku. Instrukcję jak wyciągnąć kleszcza może nam podać lekarz albo sam lekarz może kleszcza usunąć. W drugim kroku należy zanieść kleszcza do laboratorium, najlepiej specjalizującego się w analizie tych owadów. Następny krok to już czynności leżące po stronie specjalisty laboratoryjnego: kleszcz – badanie. Badanie takie w zależności od zakresu i przyjętej metody może trwać od jednego do kilku dni, ale na pewno warto poczekać. Bowiem wynik badania kleszcza może pomóc lekarzowi w postawieniu właściwej diagnozy i przyjęciu odpowiedniej terapii. Badanie kleszcza może nam też pozwolić na uniknięcie antybiotykoterapii, która sama w sobie zawsze jest obciążeniem dla naszego organizmu. Bez względu na to czy wynik badania kleszcza jest pozytywny, czy negatywny zyskujesz. Zyskujesz szansę na właściwe leczenie albo szansę na uniknięcie leczenia antybiotykiem.

Jeżeli ugryzł Cię kleszcz nie zwlekaj z jego usunięciem i udaniem się do lekarza. Wykonaj też badanie kleszcza wyciągniętego ze skóry, pozwoli to na szybką diagnozę i szybkie podjęcie leczenia. Bowiem nieleczona borelioza może być źródłem powikłań zdrowotnych np. zapalenia stawów czy nawet choroby neurologicznej. Szybkie leczenie pozwala niedopuszczenie do rozwoju choroby.