Bezpieczna pałka do szkoleń

Nieprawidłowe użycie pałki teleskopowej, czy jakiejkolwiek innej, mogło stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia osoby obezwładnianej. By uniknąć takich problemów, personel ochrony oraz funkcjonariusze mundurowi często odbywali szkolenia i kursy samoobrony, na których poznawali zaawansowane techniki posługiwania się takowymi narzędziami.

Treningowe pałki teleskopowe

pałka teleskopowa treningowaZ racji iż szkolenia odbywały się w kontrolowany i bezpieczny sposób, nie używano w nich pałek przydziałowych, gdyż stanowiły one zagrożenie dla niewyszkolonego personelu. Zamiast tego, podczas treningów i szkoleń używana była głównie pałka teleskopowa treningowa z elastycznego tworzywa sztucznego. Taka pałka funkcjonowała dokładnie tak samo jak odmiana przydziałowa, aczkolwiek tworzywo z jakiego była wykonana znacznie zmniejszało ryzyko spowodowania kontuzji i urazów w trakcie ćwiczeń, ułatwiając szkolenie personelu i pokazy technik samoobrony z użyciem metalowych czy sprężynowych pałek. Jako narzędzia typowo szkoleniowe, nie posiadały one żadnej skuteczności w faktycznym obezwładnianiu osób, choć ich waga była zbliżona do ciężaru służbowych narzędzi. Pozwalało to na lepsze przygotowanie personelu do posługiwania się narzędziami w trakcie pracy, jak również przyzwyczajenia się do wykonywania wielu trudnych technik samoobrony właśnie z użyciem pałek służbowych. Pałki te nie były jednak giętkie, więc umożliwiały również szkolenie technik transportu osób ujętych lub obezwładnionych kajdankami bez szczególnych trudności.

Treningowe pałki były bardzo łatwo dostępne, i obecne w ofertach bardzo wielu sklepów z artykułami bezpieczeństwa. Ich bardzo przystępna cena umożliwiała łatwe wyposażenie całej kadry szkoleniowej w takowe, jak również indywidualne ćwiczenia technik obrony we własnym zakresie.