Czy praca Kraków to dobry pomysł dla młodych?

Młodzi ludzie w dużej mierze garną się do wielkich miast jak Kraków, Warszawa, Poznań czy Wrocław. Coraz bardziej modne jest ostatnimi czasy również Trójmiasto.

Praca w Krakowie to ciężki kawałek chleba

Praca KrakówNie da się również ukryć tego, że zdecydowana większość ludzi po ukończeniu szkoły średniej udaje się na studia. Tutaj bardzo często wybierają przede wszystkim Kraków, który ma niezwykle bogate tradycje uniwersyteckie oraz Warszawę z racji tego, że jest to miasto, które daje w naszym kraju największe możliwości rozwoju osobistego oraz zawodowego. Skupmy się jednak na Krakowie. Według obliczeń w Krakowie jest obecnie ponad 230 tysięcy studentów uczących się w trybie dziennym lub zaocznym na 23 uczelniach wyższych jakie znajdują się w tym mieście. To plasuje Kraków na drugim miejscu w Polsce tuż za wspomnianą już wcześniej Warszawą. Według badań około 50 tysięcy osób rocznie uzyskuje w Krakowie wykształcenie wyższe licencjackie lub magisterskie. Właśnie na tym etapie najczęściej rozpoczynają się problemy. Oferty pracy dla studentów kraków jak najbardziej są Wystarczy wejść na portal z ogłoszeniami, aby się o tym przekonać. Nie ma również problemu z zakwaterowaniem. Ogłoszenia sprzedam mieszkanie czy mieszkania do wynajęcia są w Krakowie widywane nie tylko w internecie, ale i na słupach z ogłoszeniami. Jeżeli jednak chodzi o wspomniane wcześniej oferty pracy to głównym problemem jest to, że są to oferty nisko płatne. Nadal bardzo popularny jest również model zatrudniania stosowany przez duże korporacje, który polega na bezpłatnych praktykach i stażach i dopiero po miesiącu można się starać o podpisanie umowy. W Krakowie szacuje się, że bezrobocie wynosi około 6 -7 procent co jest wynikiem znacznie niższym w porównaniu do średniego poziomu bezrobocia w skali całego kraju. Najbardziej w Krakowie poszukiwani są informatycy, gdyż miasto to jest istnym zagłębiem firm informatycznych.

To właśnie tutaj swoje siedziby mają największe polskie firmy z sektora IT, które cały czas się rozrastają i stale poszukują nowych pracowników.