Czym ogrzewać nasz dom?

Na rynku urządzeń do ogrzewania jest coraz większa konkurencja oraz pojawiają się zupełnie nowe technologie. Do łask wracają także sprawdzone rozwiązania. Będąc ostatnio w Łodzi czekając na autobus do domu z ciekawości odwiedziłem kilka marketów budowlanych w celu poszerzenia swojej wiedzy na ten temat. Wśród moich Łódzkich znajomych dominują piece na węgiel.

Czym najlepiej opłaca się ogrzewać nasz dom?

kuchenka gazowaMuszę przyznać, że technologia w tym kierunku się rozwinęła i dzisiejsze piece nie przypominają niczym tych jakie często widzimy w starych domach. Nawet one poszły w stronę automatyzacji i w niektórych modelach mamy już takie technologie dzięki którym nie musimy już co chwile dorzucać węgla do kotła. Za węglem przemawia także cena, która jest zdecydowanie najniższa. Nowinką która mnie zaciekawiła jest pompa ciepła powietrze woda, jednak chyba nie są to jeszcze urządzenia na tyle wydajne, aby były jedynym źródłem ciepła w domu. Jest to urządzenie przyszłości, którego rozwój warto mieć na uwadze. Do łask wraca centralne ogrzewanie na gaz. Problemem są tu jednak tanio i szybko-przyłącza gazowe, ponieważ nie każdy dom nadaje się do podłączenia do sieci gazowej. Zadowolić może za to bezproblemowa obsługa kotła gazowego, a właściwie jej brak, gdyż urządzenie pracuje samodzielnie. Na plus jest także względnie niski koszt gazu i większa jego dostępność w Polsce niż np. prądu, którego dostawy w niektórych częściach kraju są przerywane. Pojawiają się także w 100% ekologiczne urządzenia dostarczające ciepło. Mam tutaj na myśli przede wszystkim urządzenia wykorzystujące energię słoneczną.

Kolektory słoneczne są jednak jeszcze bardzo drogie i ilość energii jaką dostarczają nie jest wystarczająca, aby te urządzenia szybko wypchały z rynku wydajne piece węglowe. Wybór jest jest bardzo ciekawy i z pewnością niejednego z nas przysporzy o ból głowy.