Czym różni się logo podróbki od oryginału?

Logo to znak graficzny identyfikujący firmę. Każda szanująca się firma posiada logo, dzięki czemu jest identyfikowana mimo ogromnej konkurencji. W dzisiejszych czasach bardzo rzadko spotyka się przedsiębiorstwa czy organizacje nie posiadające loga. Jest to znak chroniony prawem. Nikt bez naszej zgody nie może się nim posługiwać.

Projektowanie łudząco podobnego logo jest próbą wprowadzenia w błąd

projektowanie logoKilka lat strony internetowe (głównie fora) grzmiały o telefonach Nokla i SciPhone, które swoimi logami a także wyglądem przypominały produkty oryginalne firm Nokia i Apple. Niestety podróbki były tak dobre z wyglądu, że mniej obeznani w temacie klienci nabywali takie produkty, mimo że cena była zdecydowanie za niska, gwarancja zamiast producenta okazywała się gwarancją serwisową a chociażby czcionki na ekranach urządzeń odbiegały od tych, które wyświetlały urządzenia oryginalne (a potem wielkie zaskoczenie, że myśleli, że to oryginał a dostali bubel). Nawet pudełka i akcesoria były całkiem dobrze podrobione i różnice pomiędzy nimi a produktami oryginalnymi były niewielkie, tak, że człowiek nieznający w 100% produktu nie był w stanie rozpoznać podróbki od oryginału. Projektowanie logo nie jest aż tak skomplikowaną czynnością skoro bardzo łatwo je podrobić (logo ze zmienionym wyglądem niby nie jest już takie samo, jednakże można wejść na drogę sądową z firmą, która z naszego loga wzięła inspirację). Takie podróbki można bardzo łatwo kupić na portalach aukcyjnych.

Szablony allegro przyciągają nasz wzrok, a my zamiast zainteresować się opisem aukcji, tym, że sprzedawca owija w bawełnę i nie piszę prawdy oglądamy zdjęcia produktu, które bardzo często są zdjęciami poglądowymi a towar może się różnić od zaprezentowanego (co dosyć często jest napisane maczkiem pod aukcją). Pamiętajmy, że ładne logo czy szablon na stronie nie świadczą o dobrej jakości produkcie. Nie dajmy się zwieść oszustom! Oni tylko na to czekają…