Dyski twarde do serwerów

Dyski do serwerów internetowych pozornie są identyczne jak ich zwykłe komputerowe odpowiedniki, aczkolwiek podobnie do dysków twardych do systemów monitorowania wizyjnego, działają nieco odmiennie. W tej kategorii dysków znajdują się zarówno urządzenia optyczne, jak i półprzewodnikowe.

Najnowocześniejsze dyski do serwerów internetowych

sas dyskDyski serwerowe posiadają zawsze odmienne łącza, dzięki którym mogą pracować nieprzerwanie. Łącza te oznaczone są jako SAS, a od standardowych łączy SATA, które są standardem w obecnie używanych dyskach różnią się przepustowością. Wyposażony w złącze SAS dysk serwerowy może mieć znacznie wyższy wskaźnik wymiany danych niż jego domyślna prędkość. Wiąże się to również z jego pracą, gdyż jest to dysk przeznaczony do działania w ciągłym trybie, w sposób nieco podobny do działania dysków do monitoringu. Jest dzięki temu znacznie niezawodny i bezawaryjny niż normalne dyski twarde dowolnego rodzaju, i może być wykorzystywany bez przerw w pracy nawet przez pięć ciągłych lat. Półprzewodnikowe dyski serwerowe nie są jednak uważane za szybsze, gdyż ich praca ograniczana jest w tym wypadku przez szybkość łącza internetowego na jakim działają, oraz przez wyposażenie serwerów. Optyczne dyski serwerowe są więc uważane za znacznie bardziej ekonomiczne urządzenia, mające na dodatek znacznie większą pojemność niż dyski SSD, aczkolwiek porównywalne prędkości w przypadku dysków do serwerów.

Dyski te można dostać najczęściej u samych producentów sprzętu komputerowego, gdyż niemal nie zdarza się by były sprzedawane w sieciach komputerowych. Są bowiem bardzo specjalistycznym wyposażeniem komputerowym, na które zapotrzebowanie nie jest szczególnie duże, toteż nie należą do bardzo rozpowszechnionych wśród komputerowców.