Efekt jojo

Czy istnieje wśród nas chociaż jedna osoba, która w dowolnym momencie swojego życia chociaż raz nie próbowała zrzucić kilku kilogramów? Nie sądzę. Wyjątkiem mogą być jednie ludzie, którzy urodzili się z wręcz błyskawiczną przemianą materii i od najmłodszych lat mogli spożywać dowolnie duże i częste posiłki, a ciągle udawało im się bez najmniejszych wyrzeczeń utrzymać szczupłą sylwetkę.Im możemy tylko i wyłącznie zazdrościć.

Efekt jojo po diecie

dietaNiestety, większość z nas nie ma tego szczęścia i jeżeli w pewnym momencie swojego życia zaczynamy spożywać nieco więcej słodyczy, fast foodów czy też pić na potęgę słodkie, gazowane napoje, dość szybko odbije się to na naszym wyglądzie, a liczby obserwowane na wadze zaczną wzrastać. Możliwe również, że od najmłodszych lat mieliśmy tendencję do tycia i musieliśmy znacznie bardziej niż inni uważać na to, co jemy, aby nie dopuścić do drastycznego wzrostu naszej masy ciała. Każdy z nas, kto chociaż raz próbował zrzucić zbędne kilogramy, musiał słyszeć o tak zwanym efekcie jojo. Na czym on polega? Na bardzo szybkim powrocie do wagi sprzed odchudzania, kiedy tylko zaprzestaniemy stosowania sprawdzone diety i wrócimy do dawnych nawyków żywieniowych. Nawet najskuteczniejsza dieta może prowadzić do wystąpienia efektu jojo, kiedy już uznamy, że schudliśmy tyle ile potrzebowaliśmy i z radością rzucimy się znów na fast foody, wieczorne piwko czy też słodycze. Aby uniknąć występującego bardzo często efektu jojo, należy przed rozpoczęciem odchudzania, zasięgnąć informacji, którymi dysponuje dietetyk albo też przeróżne strony internetowe. W internecie znaleźć możemy przeróżne zdrowe diety, które stosowane zgodnie z zaleceniami, nie powinny przyczynić się do późniejszego wystąpienia efektu jojo.

Mimo wszystko, skuteczniejszą i bezpieczniejszą metodą będzie oddanie się pod opiekę komuś, posiadającemu zawodową wiedzę w temacie zdrowego odżywiania i odchudzania się. Dietetyk nie tylko przeprowadzi nas w miarę bezboleśnie przez proces odchudzania, ale także zadba o właściwe wyprowadzenie z diety oraz ułoży jadłospis, zapobiegający wystąpieniu efektu jojo.