Elektroniczne cuda z projektowaniem elektroniki

Dzisiaj człowiek jest w stanie wykonywa niemal że cuda. Niektórzy mogliby powiedzieć, że przesadzam ze słowami. Jednak są to z reguły życiowe niedorajdy, które jedyne co w życiu osiągnęli to plucie jadem na tych, którzy się w życiu czegoś nauczyli, lub odważyli coś zrobić.

Projektowanie elektroniki na przestrzeni lat

projektowanie elektronikiDlatego wracając do tego, co robią dajmy na to dziedzinę elektroniki, która pruje do przodu z prędkością wystrzelonego pocisku snajperskiego. Po pierwsze zróbmy porównanie starego telefonu sprzed 10lat. Standardem był telefon z klasycznymi przyciskami, co prawda był już kolorowy wyświetlacz, tyle, że ilość kolorów to było 64 lub 262 tysiące kolorów. Dzisiejszym standardem jest po pierwsze wyświetlacz w technologi amoled. Dodatkowo co mogę podać jako przykład, to karty pamięci. Gdy byłem w gimnazjum miałem telefon, w którym miałem 64MB pamięci i była to zawrotna pojemność w telefonie! Co więcej karta ta była tak wielka, że dzisiejsze karty microSD są pewnie jakieś 5razy mniejsze. Czym to spowodowane? Po pierwsze, dzisiejsza technika umożliwia projektowanie elektroniki innej niż choćby 10lat temu. Obwody drukowane mogą być szerokie niczym szpilka, więc można sobie wyobrazić ile więcej elementów zmieścimy do płytki drukowane w stosunku choćby do grubości ścieżki o szerokości 4szpilek. Dodatkowo płytki drukowane są oparte coraz bardziej na krzemie i wykonanych w nich układach scalonych.

Niestety, dzisiaj niemal osiągnęliśmy maksimum z tego, co da się wykrzesać z krzemu, dlatego naukowcy na potęgę szukają nowego, lepszego zamiennika, z którego damy radę wykrzesać jeszcze większe taktowanie zegara.