Grzałki patronowe – cechy i zastosowania

Grzejny element patronowy to nowoczesny, wysokowydajny element o specjalnej konstrukcji. Na tle innych wyróżnia się na pewno tym, że mimo małych wymiarów umożliwia emisję dużej ilości ciepła z małej powierzchni. Grzałki patronowe najczęściej wykorzystywane są do ogrzewania ciał stałych. Stosuje się je do form metalowych, ale także mogą być wykorzystywane do ogrzewania cieczy, wody, oleju, emulsji, a nawet gazu.

Gdzie sprawdzi się grzałka patronowa?

grzałkaGrzałki patronowe stosuje się między innymi do ogrzewania form i narzędzi, we wtryskarkach, zgrzewarkach, wypalarkach oraz różnych gałęziach przemysłu. Jak widać ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Grzałka patronowa charakteryzują się wysoką wytrzymałością na obciążenie powierzchniowe jak i z wprowadzeniem zasilania z jednej strony grzałki, co pozwala na ich zastosowanie w miejscach i urządzeniach gdzie niestety nie można użyć grzałki rurkowej. Również tam gdzie potrzebna jest większa moc, a powierzchnia jest stosunkowo mała, doskonale sprawdzi się grzejny element patronowy. Długość takiej grzałki może być praktycznie dowolna, można znaleźć zarówno krótką, jak i znacznie dłuższą. Posiada ona także rurkę osłonową, wykonaną z solidnych materiałów, odpornych na wysokie temperatury. Same grzałki wykonywane są ze stali żaroodpornej lub mosiądzu. Mogą być one w różnych kształtach. Występują okrągłe, półokrągłe, kwadratowe czy połówkowe.

Grzałki patronowe zapewniają bardzo dobry transfer ciepła, równomierną temperaturę oraz odporność na utlenienie i korozję nawet w bardzo wysokich temperaturach. Jeśli więc jest potrzebna grzałka do tego typu zadań, to warto się na nią zdecydować.