Historia obiektów takich jak szambo

Problemy związane z kontrolą ścieków oraz kanalizacji zaczęły się pojawiać już u schyłku szesnastego wieku. W tamtych czasach urbanizacja postępowała, a miasta rosły z każdym mijającym rokiem. To prowadziło do dziesiątek tysięcy ludzi wyrzucających swoje nieczystości na ulice, co prowadziło do ogromnego zanieczyszczenia miasta. Niemniej jednak wraz z rozwojem inżynierii i architektury były wprowadzane rozwiązania, które zaczęły kontrolować ten nieporządek. 

Długa historia podziemnych konstrukcji

szamba betonowe małopolskaW siedemnastym wieku problem stał się jeszcze większy, co doprowadziło do sytuacji, gdzie rozwiązanie trzeba było odnaleźć jak najszybciej. Pierwsze szamba często były budowane w taki sposób, że odchody były odprowadzane bezpośrednio do ziemi. Niestety, takie rozwiązanie często prowadziło do sytuacji, w której to dochodziło do dużego zanieczyszczenia okolicznej ziemi, a nawet i ujść wody pitnej. Koniecznym było poszukanie innej, bardziej atrakcyjnej alternatywy, która mogłaby zredukować zanieczyszczenie. W osiemnastym wieku zaczęto tak naprawdę poszukiwać innego rozwiązania, aż w końcu znaleziono je kilkadziesiąt lat później, w Paryżu. Mianowicie, skrupulatne reformy doprowadziły do tego, że obowiązkiem stało się budowanie szamb z kamienia, a następnie z betonu. Dzięki takiej konstrukcji stało się też możliwe praktyczne odprowadzanie ścieków, co zdecydowanie zmniejszyło wyżej wspomniane problemy. W dzisiejszych czasach szamba betonowe są absolutną podstawą w wielu europejskich krajach, a jednym z wielu przykładów zastosowania tego rozwiązania może być Polska, gdzie szamba betonowe małopolska są niesamowicie powszechne i wręcz obowiązkowe przy konstruowaniu nowych domów.

Jak więc można zobaczyć, szamba przeszły swojego rodzaju rewolucja. Zrodziła się ona przede wszystkim ze względu na rozwój ludzkości, a także urbanizację miast. Przeradzały się one z małych mieścin w ogromne ośrodki społeczne produkujące własne problemy. Na szczęście wraz z rozwojem technologii, wiele z tych problemów przepadło w nicość.