Instalacja kanalizacji

Planując montaż instalacji wodno kanalizacyjnej w naszym nowo budowanym domu warto zapoznać się wcześniej za poznać z podstawowymi pojęciami dotyczącymi instalacji kanalizacyjnej przed wstępną rozmową z fachowcem, aby rozmowa ta była łatwiejsza.

Co należy wiedzieć o instalacji kanalizacyjnej?

Wuko, kanalizacjaMusi on poznać życzenia inwestorów w kwestii rozmieszczenia urządzeń sanitarnych, aby skutecznie zaplanować całą instalację. Nie będzie on wymagał od nas konkretnych detali, bo te należą do niego, jednak przed zgłoszeniem naszych życzeń musimy wiedzieć o kilku podstawowych kwestiach. Przemieszczanie się ścieków w rurach kanalizacyjnych przebiega grawitacyjnie, więc konieczne jest zastosowanie 2% spadu, czyli 2cm na każdy metr rury w kierunku spływu. Nie jest łatwo ukryć grube rury w ścianie, co najwyżej za ekranami maskującymi, chyba że posiadamy domek podpiwniczony i możemy poprowadzić rury pod sufitem w piwnicy. Wszystkie urządzenia sanitarne podłączone do kanalizacji powinny posiadać syfon, czy przyłącze wypełniane wodą, które zapobiega cofaniu się nieprzyjemnych woni. W tym przypadku wyjątkiem jest miska sedesowa, w której rolę syfonu pełni odpowiednio ukształtowany odpływ. Jeśli chodzi o podłączenie syfonowe wanny czy kabin prysznicowych to warto zastanowić się nad syfonem, który można czyścić od góry, bowiem eliminuje on konieczność rozbierania obudowy wanny w celu jego wyczyszczenia. Przygotowując projekt instalacji, nie wolno zapomnieć o trójnikach rewizyjnych, które mogę oszczędzić nam konieczności wzywania pogotowie kanalizacyjne. Pozwalają one na w miarę bezproblemowe czyszczenie kanalizacji, gdy dojdzie do zapchania, bo może to się zdarzyć nawet w takiej, która jest prawidłowo wykonana. W przeciwnym wypadku jedynym naszym ratunkiem będzie system wuko, który radzi sobie z zatorami przy użyciu wody pod wysokim ciśnieniem.

W domowych instalacjach obecnie stosowane są rury wykonane z PVC, które mimo swoich zalet posiadają też wady, o których warto pamiętać: duża rozszerzalność cieplna oraz ograniczone tłumienie dochodzących z nich odgłosów.