Inwestowanie na giełdzie – zysk warty ryzyka?

Jeśli mamy jakieś wolne środki finansowe, na przykład kilkutysięczny spadek, z którego na razie nie chcemy korzystać, możemy dowiedzieć się jak inwestować na giełdzie i spróbować część swoich pieniędzy pomnożyć właśnie w ten sposób.

pieniadzeNależy jednak przedtem dowiedzieć się dokładnie, jak funkcjonuje giełda, i spróbować przeanalizować, kiedy najbardziej opłaca się kupować akcje, a kiedy sprzedawać je z zyskiem. Inwestycja na giełdzie jest sprawą bardzo ryzykowną, porównywalną nawet do hazardu, z tą różnicą, że w przypadku giełdy nie zdajemy się jedynie na łut szczęścia, ale na własne analizy i zdolność spekulacji. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to jak powinno wyglądać inwestowanie na giełdzie.

Jedni wytrawni gracze wkładają w to całe oszczędności i grają całymi latami, będąc raz na wozie, raz pod wozem, każdego dnia sprawdzając indeksy giełdowe i śledząc na bieżąco notowania oraz sytuację ekonomiczną kraju. Inni z kolei traktują giełdę jako rodzaj gry, wkładają w nią kilka tysięcy złotych i wycofują się z rynku zaraz po zarobieniu pierwszych poważniejszych pieniędzy. Trzeba jednak uważać, bo jak każda gra, gdzie w grę wchodzą pieniądze, giełda potrafi porządnie uzależnić.

Pod żadnym pozorem nie traćmy głowy na karku i gdy zdarzy się, że stracimy wszystkie oszczędności podczas bessy, nie pożyczajmy, nie zaciągajmy kredytów, byleby tylko “odkuć się”, bo nigdy nie wynika z tego nic dobrego. Idealna sytuacja jest wówczas, gdy uda nam się sprzedać akcje z zyskiem, pomnożyć majątek, a następnie jego niewielką część przeznaczyć znów na inwestowanie w akcje, ryzykując już mniejszą kwotą.