Jak działa pompa ciepła?

Wśród rozmaitych rozwiązań, które wykorzystać możemy do uczynienia naszego domu bardziej przyjaznym środowisku, znajdziemy powietrzne pompy ciepła. Te urządzenia oraz pompy ciepła woda powietrze mają coraz większy udział w rynku alternatywnych systemów pozyskiwania energii. Nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem, gdyż montaż pompy ciepła to naprawdę pomysł godny rozważenia.
Jak właściwie działa pompa ciepła?

pompa ciepłaOdpowiedź jest bardzo prosta. Wywołuje przepływ ciepła w kierunku przeciwnym do naturalnego, podobnie jak pompa hydrauliczna przepompowuje wodą ze zbiornika o niższym poziomie do tego o poziomie wyższym. Z zasady naczyń połączonych wiemy, że bynajmniej nie jest to zjawisko naturalne. Co ciekawe, pompa ciepła nie jest wynalazkiem ostatnich lat. W pompy ciepła wyposażone są niektóre urządzenia AGD – zamrażarki, klimatyzacje, chłodziarki. Wykorzystanie powietrznych pomp ciepła do pozyskania energii dla domu jest jednak rozwiązaniem na trochę większą skalę. Powietrzne pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego, by przekazać je temu, które znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Źródła pozyskiwania energii, jakie wykorzystuje pompa ciepła powietrze woda jest takie samo. Inny jest natomiast cel, gdyż pompy ciepła powietrze woda, jak można się domyślić, wspomagają systemy ogrzewania lub zwiększają temperaturę wody użytkowej w domowym zbiorniku. Najwydajniejsza jest jednak pompa ciepła woda powietrze. Wynika to z tego, iż z cieczy można uzyskać więcej energii niż z gazu. Należy też jednak wspomnieć, że pompa ciepła woda powietrze powinna zostać umieszczona na głębokości minimum 9 metrów, aby jej praca była efektywna. Dzieje się tak z tego powodu, że temperatura wód podziemnych jest na tym poziomie względnie stała.
Wybór właściwej pompy ciepła może nie być oczywisty.

To, na jakie urządzenie się zdecydujemy, powinno zależeć od konkretnego przypadku. U kogoś dobrym rozwiązaniem będzie pompa ciepła powietrze woda, u innego lepiej sprawdzi się pompa ciepła woda powietrze. W zależności od tego, jaką kwotę chcemy zainwestować w ten system, mamy różnorodne możliwości, by cieszyć się z oszczędności, które będzie on generował.