Jak korzystać z terminali POS – kilka rad dla osób starszych

Płatności bezgotówkowe zyskały w Polsce wielką popularność. Korzystają z nich praktycznie wszyscy, nawet dziecko można nauczyć zasad korzystania z terminali POS.

Nie wszyscy znają terminale pos

terminale posTeoretycznie wszyscy wiemy jak powinno się to robić oraz jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać. Niestety, tylko teoretycznie. Byłam ostatnio świadkiem takiej oto sytuacji: supermarket, ok 10 osób w kolejce do kasy, przy kasie swoje zakupy skrupulatnie pakuje starsza Pani, po spakowaniu wszystkiego informuje sprzedawcę, że dokona płatności kartą. Próbuje raz i sprzedawca stwierdza, że kod PIN jest błędny, pani próbuje drugi raz i sytuacja się powtarza na co zdezorientowana staruszka stwierdza takim tonem głosu, że słyszą wszyscy czekający za nią: ,,No jak błędny, 1 2 3 4″ i po kolei wbija – udało się, zapłaciła. Część osób się zaśmiała, ja z przerażeniem pomyślałam o tym co może spotkać tę kobietę. Dlatego też postanowiła napisać kilka krótkich uwag, głównie do osób starszych, które pozwolą im zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich pieniędzy. Taka sytuacja jak ta w sklepie nigdy nie może mieć miejsca – kod PIN to główna ochrona oszczędności na koncie. Podanie komukolwiek kodu PIN, czy też zapisanie go na karcie płatniczej albo noszenie przy karcie w np w portfelu karteczki z kodem PIN umożliwiającym płatności terminale POS jest niedozwolone.

Narażacie się w ten sposób na niebezpieczeństwo utraty wszystkich swoich pieniędzy a także zdrowia i życia. wtedy złodziej ma ułatwione zadanie, ponieważ bez problemy włamie się do naszego konta.