Jak rozbudować stary budynek?

Inwestowanie i rozwój firmy to naturalna ścieżka dla każdego przedsiębiorcy. Często wiąże się ona z zakupem nowego sprzętu, zatrudnieniem większej liczby pracowników czy zdobyciem nowych technologii produkcji. Często towarzyszy temu także rozbudowa siedziby firmy lub nawet zmiana jej przeznaczenia. Niestety nie zawsze jest to tak proste, jak chcieliby tego przedsiębiorcy, a czasem przepisy mogą poważnie pokrzyżować plany.

Kto wykona ekspertyzę przeciwpożarową dla przedsiębiorstwa?

ekspertyza ppoż dla przedsiębiorstwAby właściciel lub zarządca budynku mógł rozwijać swoją firmę w rozbudowanej siedzibie, musi ona przed przebudową spełnić wszystkie wymagania jakie stawiają przed nią przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Nie zawsze jednak jest to łatwe, a w niektórych sytuacjach jest to nawet niemożliwe. Niektóre budynki, wzniesione na tyle dawno, aby nie dało się ich przystosować do obecnych przepisów o ochronie przeciwpożarowej, w świetle tychże przepisów nadawałyby się jedynie do rozbiórki. W takiej sytuacji przedsiębiorcy z pomocą przychodzi rzeczoznawca do spraw przeciwpożarowych. Sporządza on odpowiedni dokument, w którym analizuje obecny stan obiektu i wygląd przepisów o ochronie przeciwpożarowej, a następnie proponuje konkretne rozwiązania zastępcze na miejsce wymagań, których nie da się spełnić. Taka ekspertyza ppoż dla przedsiębiorstw często jest jedynym ratunkiem od rozbiórki starego budynku, w którym mieści się siedziba firmy. Na szczęście dysponując dobrze sporządzoną ekspertyzą, w wielu przypadkach udaje się tego uniknąć, a firmy  mogą rozwijać się dalej.

Poza wymogami formalnymi i technicznymi, przedsiębiorca musi także upewnić się, że nad starym budynkiem będącym siedzibą jego firmy nie trzyma pieczy konserwator zabytków. Taka sytuacja mocno komplikuje kwestię ewentualnej przebudowy, rozbudowy lub zmiany  przeznaczenia obiektu.