Jak wygląda serwis klimatyzcji samochodowej?

Klimatyzacja samochodowa powoli staje się standardowym wyposażeniem wielu nowych aut osobowych, dostawczych oraz busów. Posiadają ją już nie tylko nowoczesne pojazdy klasy Premium, ale także wiele aut klasy B, C lub D. Korzystanie z klimatyzacji wymaga okresowych przeglądów technicznych i ewentualnych napraw. Jak wygląda serwis klimatyzacji samochodowej?

Serwis klimatyzacji – najlepiej 2 razy do roku

Serwis klimatyzacji samochodowej LublinProducenci klimatyzacji samochodowej zalecają jej regularne przeglądy i serwisowanie. Do serwisu najlepiej jest zgłosić się 2 razy do roku (wiosną i jesienią). Niektórzy zalecają serwis klimatyzacji co najmniej raz do roku. Podczas wizyty w serwisie dokładnie jest sprawdzany stan całego układu, szczelność przewodów i poziom czynnika chłodzącego. Serwis klimatyzacji samochodowej Lublin to także bardzo dokładne sprawdzenie stanu i ewentualnych zabrudzeń parownika, skraplacza oraz przewodów całej klimatyzacji. W razie potrzeb, pracownicy serwisu mogą wymienić filtry na nowe, co gwarantuje lepszą jakość nadmuchiwanego powietrza. Kolejnym krokiem serwisu często jest uzupełnienie poziomu czynnika chłodzącego (tzw. nabicie klimatyzacji). W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się odgrzybianie klimatyzacji. O obecności zarodników pleśni i grzybów zwykle świadczy nieprzyjemny zapach wydobywający się z samochodowego nawiewu. Obecnie do odgrzybiania zwykle stosuje się metodę ozonową (ozon pozwala naturalnie rozłożyć zarodniki grzybów i zanieczyszczenia). Regularny serwis klimatyzacji gwarantuje wysoką wydajność systemu i zapobiega przed zepsuciem się części, których wymiana jest droga.

Właściciele samochodów z klimatyzacją powinni minimum raz do roku zgłosić się do serwisu na przegląd okresowy. Serwisanci sprawdzą działanie całego układu, wymienią filtry, a w razie potrzeby uzupełnią czynnik chłodzący.