Jaki wynajem dźwigów?

Ostatnio w naszym kraju rozrósł się przemysł budowniczy. Wiele firm budowlanych rywalizuje w przetargach na daną budowę, a najważniejszym zadaniem jest szybkość wykonania pracy, więc rezygnuje się z wykorzystania ludzkiej siły na rzecz maszyn. Wynajem dźwigów jest bardzo popularny.

Wielu z przedsiębiorców korzysta z wynajmu dźwigów.

dźwigiI nie mówię tu o tym, że zwalnia się pracowników, wręcz przeciwnie potrzeba coraz więcej ludzi potrzeba na budowie. Po prostu chodzi o to, żeby nie marnować czasu na zadania, które można wykonać szybciej. Jeśli Egipcjanie nie używaliby żadnych maszyn, budowa piramid trwałaby bardzo długo. Tak samo po co zlecać pracownikom przenoszenia ciężkich materiałów skoro można to zrobić dźwigiem. Ale skąd wziąć taką maszynę? Dźwigi kosztują bardzo dużo, ale jeśli jest to urządzenie stopniem budowy przypominające czołg nie ma się co dziwić. Na ogół są to maszyny, których nie używamy cały czas chyba, że świadczymy usługi dźwigowe. Więc zamiast wydawać kupę pieniędzy na własny dźwig, lepiej zdecydować się na wynajem dźwigów. Oczywiście jeśli potrzebny nam jest mniejszy dźwig to możemy go zakupić, ale warto najpierw policzyć ile razy będziemy go używać i czy zwróci nam się jego koszt. Oczywiście firmy, które świadczą usługi dźwigiem maj do wyboru różne rodzaje dźwigu. Od tych małych samojezdnych, aż do wielkich żurawi, które można czasem zobaczyć na większych budowach. Jaki dźwig wybrać? Wielkość i udźwig zależy od tego jaki promień udźwigu ma być oraz jaki jest ciężar do przenoszenia. I tak przy promieniu pracy 8 metrów i ciężarze przenoszenia 1 tona powinniśmy mieć co najmniej udźwig żurawia 25 ton, a przy takim samum ciężarze, ale promieniu 54 metry udźwig żurawia powinien mieć już 120 ton.

Także warto się zastanowić i przemyśleć czy na pewno jest nam potrzebny dźwig, czy bardziej będzie nam się opłacało go kupić czy skorzystać z wynajmu dźwigów. Niezależnie od tego na pewno ułatwimy i przyśpieszymy czas pracy z nimi.