Jakie zabiegi wchodzą w skład fizykoterapii?

Kliniki i ośrodki rehabilitacyjne w Krakowie wykorzystują obecnie naprawdę bardzo dużo metod, które pomagają pacjentom po urazach, udarach, zawałach, wypadkach czy borykających się ze schorzeniami kręgosłupa lub układu ruchu wrócić do możliwie, jak najlepszej formy. W gabinetach krakowskich rehabilitantów coraz częściej wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt, który pomaga w ogólnie pojętej fizjoterapii. Ma on stymulować chore tkanki. Tak naprawdę jednak rehabilitacja to długotrwały i niezwykle złożony proces.

Fizykoterapia jako część fizjoterapii

fizjoterapia w KrakowieRehabilitacja powinna rozpocząć się możliwie, jak najwcześniej. W praktyce oznacza to, że im mniej zaawansowane stadium schorzenia układu ruchu czy kręgosłupa, tym większe szanse na niemal całkowite wyleczenie. Podobna zasada odnosi się oczywiście także do poważnych złamań i innych urazów powstałych wskutek wypadków drogowych, przewrócenia się, upadku z wysokości czy innych niezależnych od chorego przyczyn, których w Krakowie przytrafia się całkiem sporo. Proces rehabilitacji nie może zostać przerwany. Chory musi więc zostać poddany całej serii zabiegów przewidzianej dla jego schorzenia. Tylko wtedy ma bowiem szansę na widoczne i naprawdę dobre efekty. Na rehabilitację tak naprawdę składa się szereg różnych metod. Metody dobierane są pod kątem konkretnego schorzenia oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jedną z popularniejszych dziedzin wchodzących w skład rehabilitacji jest fizykoterapia. Fizykoterapia jest węższą częścią fizjoterapii. Fizjoterapia jest tematem, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Na czym jednak tak naprawdę fizykoterapia polega? I jakich zabiegów możemy spodziewać się pod tym pojęciem?

Otóż fizykoterapia to oddziaływanie na organizm chorego zewnętrznymi bodźcami. Bodźce owe mogą mieć pochodzenie naturalne. Częściej jednak współczesna medycyna wykorzystuje tutaj czynniki sztuczne. Jak rehabilitant może jednak oddziaływać na nasze tkanki? Wśród stosowanych przez fizykoterapię metod znalazły się na przykład prądy czy pole magnetyczne. Ale nie tylko. Fizykoterapia wykorzystuje bowiem również wiele innych metod. Gabinety rehabilitacyjne proponuję magnetoterapię, laseroterapię, fale uderzeniowe, elektroterapię czy fonoferezę. Tkanki mogą być poddane działaniu temperatury czy wody.