Kasjer-sprzedawca. Zawód z misją

Jeszcze do niedawna pracę na stanowisku kasjera-sprzedawcy mogła wykonywać osoba, która ukończyła szkołę handlową o określonym profilu (spożywczym lub przemysłowym).

Kasjer-sprzedawca – bez kasy fiskalnej się nie obejdzie!

Skaner laserowyW obecnych czasach jest to praca powszechniej dostępna. Coraz częściej pracy kasjera podejmuje się osoba bez wykształcenia kierunkowego. Czy jest to ciężka praca? Jak każda, w której ma się bezpośredni kontakt z klientem, nie należy do najłatwiejszych. Osoba, która podejmuje się pracy w charakterze kasjera-sprzedawcy powinna posiadać odpowiednie cechy takie, jak: – cierpliwość do klienta, który nie zawsze jest miły i uśmiechnięty, – życzliwość, którą trzeba okazać w przypadkach, gdy klient jest nie do końca zdecydowany, – uprzejmość – miły wyraz twarzy i uśmiech to cecha pożądana. Oprócz określonych cech charakteru, osoba podejmująca się tego zajęcia powinna posiadać wiedzę obsługi kasy fiskalnej. Kiedyś nie było potrzeby obsługi kasy fiskalnej przez kasjerów. Artykuły sprzedawane „na zeszyt” nie wymagały od pracownika posiadania specjalistycznej wiedzy. Szczególnie teraz, gdy technologia bardzo się rozwinęła, obsługa kasy fiskalnej nie należy do najłatwiejszych. Laserowe skanery, czytniki kart magnetycznych, monitory dotykowe czy specjalistyczne programy komputerowe wymagają odbycia szkolenia z zakresu obsługi kasy fiskalnej. Inaczej jest w przypadku dorywczej lub sezonowej pracy, gdzie wystarczy przysposobić obsługę małe kasy fiskalne lub prostej w obsłudze przenośnej kasy fiskalnej, która nie posiada tylu funkcji. Jest to umiejętność bardzo ważna ponieważ sprawna obsługa kasy fiskalnej przyśpiesza pracę kasjera a więc bezpośrednio przekłada się na zadowolenie klienta. Wszyscy jesteśmy klientami. Postarajmy się o więcej empatii i zrozumienia dla osób, które dopiero uczą się zawodu.

Pomyślmy o tym, kiedy pierwszy raz znaleźliśmy się obok samoobsługowej kasy fiskalnej i nie do końca wiedzieliśmy jak obsłużyć ekran dotykowy i zeskanować zakupione produkty.