Kiedy psychoterapia jest skuteczna?

Dla wielu osób szukający pomocy specjalisty zwykłe konsultacje psychologiczne kraków mogą okazać się w zupełności wystarczające. Często zaledwie kilka spotkań to dość, aby określić źródło problemów i wskazać metodę radzenia sobie z nimi.

Skuteczna psychoterapia to podstawa!

Psycholog, leczenie nerwicyCo jednak, gdy konsultacje to za mało? Wówczas gabinet psychologiczny należy zamienić na gabinet psychoterapeuty. Psychoterapia w Krakowie stanowi znakomite uzupełnienie farmakoterapii, która zwykle jest niezbędna, by pacjent mógł wrócić do zwykłego życia. Leki pomagają w usunięciu objawów choroby, takich jak bezsenność, lęk, obniżenie nastroju, panika, obawa przed kontaktami z ludźmi czy pogorszenie funkcji myślowych i ruchowych. Psychoterapia pomaga w dotarciu do źródeł problemów, radzeniu sobie z nimi oraz przygotowuje pacjenta na podobne wyzwania w późniejszym życiu. Wymagać jej może leczenie depresji oraz leczenie nerwicy. Skuteczność procesu psychoterapeutycznego zależy od wielu czynników. Istotną rolę wśród nich odgrywa podejście i osobowość terapeuty oraz podejście pacjenta, jego szczerość i prawdziwa chęć zmian w życiu. Osoby niechętne w zwierzaniu się z problemów, pozbawione inicjatywy i pozbawione nadziei na wyleczenie nie osiągną dobrych rezultatów. Taka terapia może nawet okazać się szkodliwa zarówno dla pacjenta, jak i dla terapeuty. Ponieważ leczenie depresji i leczenie nerwicy zwykle wymaga nie tygodni, ale miesięcy lub nawet dla pracy, terapeuta i pacjent powinni wyznaczyć sobie bezpieczne granice zachowań i kontaktu. Dzięki temu terapia nie będzie miała na nich negatywnego wpływu, a dodatkowo pacjent nie uzależni się od pomocy terapeuty.

Celem leczenia jest wszak osiągnięcie poziomu, na którym chory potrafi radzić sobie samodzielnie, bez ciągłego wsparcia, posiada umiejętność radzenia sobie z problemami, stabilne poczucie własnej wartości i możliwości oraz patrzy na świat z większym optymizmem.