Kudowa zdrój i Tuchola

Kudowa Zdrój to moje miasto rodzinne. Wychowałam się w górach, które kocham i nie wyobrażam sobie, że mogłabym mieszkać w innym miejscu. Pokoje, apartamenty i pensjonaty to mój drugi dom, ponieważ moi rodzince organizują noclegi dla turystów.

Tuchola jest miastem partnerskim Kudowy Zdrój, dzięki czemu wzajemnie się reklamują

Kudowa ZdrójJednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment, iż chce się wyruszyć w świat i poznać inne miejscowości. Długo zastanawiałam się od jakiego miasta zacząć. Może Wrocław? Podobno jest piękny i leży w tym samym województwie co noclegi Kudowa Zdrój. Może Kraków? Zabytkowa architektura, Wawel i Sukiennic? Może lepiej Warszawa? Stolica Polski, największe, milionowe miasto, kompletne przeciwieństwo Kudowy? Postanowiłam zacząć od czegoś mniejszego i wybrałam Tucholę. Dlaczego? Bo jest to miasto partnerski Kudowy, chciałam więc wiedzieć dlaczego akurat to miasto a nie inne. Tuchola leży w województwie kujawsko-pomorskim, a więc daleko od Kudowy-Zdrój, więc znalezienie noclegu było dla mnie kluczowe. Po rozpakowaniu swoich rzeczy w pensjonacie ruszyłam na zwiedzanie. Tuchola leży przy trzech rzekach i trzech jeziorach, otoczona borami. Tucholski Park krajobrazowy ma prawi trzydzieści siedem tysiącu hektarów miałam wiec dużo miejsca na wędrówki po lasach. Rezerwat biosfery, pełen urodzajnych torfowisk, osiemnaście rezerwatów przyrody, cztery parki krajobrazowe nadają temu miastu niepowtarzalny klimat. W samym mieście znajduje się między innymi stare miasto z XIV wieku, mury miejskie z XIV i XV wieku, trzy zabytkowe cmentarze, kościół poewangelicki z XIX wieku, dworzec kolejowy z XIX wieku. Tuchola poza Kudową ma dwa miasta partnerskie w Niemczech.

Z Tucholi pojechałam także do Bydgoszczy i zwiedziłam Stary Rynek oraz Wyspę Młyńską, a także do Torunia pełnego gotyckich zabytków, w którym znajduje się także Planetarium i Dom Kopernika, Krzywa Wieża i Muzeum Piernika, gdzie sama przygotowałam własne ciasteczko. Wyprawę wspominam bardzo dobrze i bardzo się cieszę, ze wybrałam Tuchole jako swoje pierwsze miejsce do zwiedzania. Mam nadzieję, że kiedyś do niej wrócę.