Listwy przypodłogowe do różnych wnętrz

Podczas wykończenia pomieszczeń nie można zapomnieć o takich elementach jak listwy przypodłogowe czy przysufitowe. To nie tylko element mający zastosowanie czysto praktyczne: odpowiednio dobrane listwy mogą podkreślać charakter całego wnętrza, stanowić część jego dekoracji. Ich zakup powinien więc zostać odpowiednio przemyślany.

Białe listwy – stylowy element wystroju

listwy przypodłogowe białeListwy przypodłogowe wykonuje się z różnych materiałów. Najpopularniejsze są drewniane, z MDF i plastikowe. Te pierwsze są najdroższe, bardzo eleganckie, ale niekoniecznie ich cena ma odpowiednie przełożenie na wygodę montażu i użytkowania. Wersja z plastiku jest z pewnością najtańsza, stanowi estetyczne wykończenie styku ściany z podłogą i, podobnie jak listwy z drewna, można dobrać je idealnie pod kolor i wzór podłogi. Ostatni z wymienionych typów, zdobywający rosnącą popularność w naszym kraju, to listwy z MDF, najczęściej sprzedawane w kolorze białym. Dzięki zastosowanemu materiałowi listwy te mogą mieć bardzo różną szerokość i wysokość, cechuje je też zróżnicowane wzornictwo. Pozwala to dopasować listwy przypodłogowe białe do każdego pomieszczenia, od bardzo klasycznych, aż po te urządzone w nowoczesnym stylu. Decydując się na wersję z dodatkowymi zabezpieczeniami przed wilgocią, możemy je układać także w łazience i kuchni – można zatem zastosować ten sam model listew w całym domu. Istotną cechą listew z MDF jest ich korzystna cena i bardzo duży wybór wzorów.

Wbrew pozorom, jasny kolor listew wcale nie gryzie się z różnymi kolorami podłóg lub ścian, z reguły bardzo dobrze do nich pasuje. Jeśli jednak mamy inną wizję na pomieszczenie, albo po prostu biel po jakimś czasie się  nam znudzi, to listwy można przemalować na dowolny kolor. Może być to barwa kontrastowa albo taka sama jak kolor ścian lub podłóg.