Nawóz stosowany w rolnictwie i jego rodzaje

Stosowanie nawozów podczas hodowli roślin jest szczególnie ważne dla zachowania poprawnej tendencji wzrostowej i zdrowia hodowanych roślin. Dzięki różnego rodzaju nowoczesnym nawozom możliwe jest spowodowanie zmniejszenia procentowej ilości chorych i obumarłych roślin, a także zwiększenia ich odporności na choroby. Jakie jeszcze plusy niesie za sobą stosowanie nawozów?

Nawóz rolniczy obecny pod różną postacią

nawóz płynnyStosowanie nawozów niesie za sobą szereg pozytywnych skutków, które są niezwykle pożądane dla rolników, którzy zajmują się uprawą roślin w celach zarobkowych. Dzięki nowoczesnym nawozom ograniczają oni w ten sposób choroby, ale także poprawiają wchłanianie składników odżywczych przez korzenie rośliny. Nawóz płynny może także spowodować dostarczenie dużej ilości składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju rośliny. Możemy wyróżnić kilka rodzajów nawozów, stosowanych obecnie w rolnictwie. Jednym z nich jest nawóz płynny, który może w szybkim tempie dostarczyć niezbędne składniki do korzeni lub liści, a także może być stosowany przez cały rok. Kolejnym bardzo popularnym nawozem jest granulat, który znajduje zastosowanie podczas początków wegetacji roślinnej i jest niezwykle przydatny podczas miesięcy jesiennych. Granulki są produkowane w sposób pozwalający na uwalnianie cennych substancji do gleby. Ten sposób jest polecany dla rolników ceniących wydajność nawożenia.

Nawozy mogą posiadać także różny skład chemiczny, a podstawowymi pierwiastkami obecnymi w wielu z nich są między innymi azot, potas i fosfor. Każdy z nich oddziałuje w inny sposób na roślinę, a każdy z nich jest zalecany w innym okresie lub podczas różnego stanu roślin. Owe pierwiastki mogą zostać zastosowane podczas chorób lub osłabienia rośliny.