Nieoceniona rola prasy krawędziowej w przemyśle

Prasa krawędziowa to urządzenie, które bardzo często możesz spotkać pod nazwą krawędziarki. Nie może jej zabraknąć w zakładach zajmujących się obróbką stali. To właśnie dzięki niej metalowe elementy, z którymi mamy styczność niemal na każdym kroku cechują się tak wysoką precyzją oraz dokładnością wykonania. Na czym jednak polega praca prasy krawędziowej?

Rodzaje prasy krawędziowej

prasa krawędziowaDo głównych zadań pras krawędziowych należy zaginanie pod odpowiednim kątem arkuszy blachy. Jednak w zależności od późniejszych zastosowań metalu, w tym celu mogą zostać wykorzystane różne typy urządzenia. Prasa krawędziowa może bowiem występować pod różnymi rodzajami. Do najczęściej spotykanych należy prasa krawędziowa hydrauliczna. Znajduje ona swoje zastosowanie w ciężkim przemyśle. Dlaczego? Dzięki niej możliwa jest obróbka nawet kilkumetrowych i grubych blach. Siła nacisku tego rodzaju prasy krawędziowej osiąga nawet kilkaset ton. Innym rodzajem prasy krawędziowej jest elektryczna. Zwykle stosowana w przypadku wieloseriowej obróbki ze względu na swoją szybkość. Zbliżoną do niej działaniem i właściwościami jest prasa pneumatyczna. Szybkość, wysoką precyzję i dokładność zapewni nam z kolei prasa mechaniczna. Jak sam widzisz prasy krawędziowe oferują nam szereg różnych możliwości. Ostateczny wybór konkretnego modelu uzależniony jest od charakterystyki pracy zakładu. Jeśli opiera się on w głównej mierze na dużej produkcji drobnych elementów, rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia, które pozwoli na szybką i dokładną produkcję. 

Dzięki zastosowaniu prasy krawędziowej możliwe jest uzyskanie ogromnej liczby elementów metalowych, z których korzystamy na co dzień. To właśnie dzięki niej produkcja części maszynowych rozwinięta jest na tak szeroką skalę. Dzięki niej każdego dnia powstają obudowy, pojemniki czy płyty osłonowe.