Niepełnosprawni w pracy – pomocne systemy balustrad

Rynek pracy coraz bardziej otwiera się na osoby niepełnosprawne. To bardzo pocieszające, że większość pracodawców nie rozgranicza osób sprawnych i niesprawnych fizycznie. Jednak wiadome jest, że osobie na wózku znacznie ciężej będzie wykonywać wszystkie czynności. Dlatego też pracodawca powinien odpowiednio przygotować stanowisko pracy i pomieszczenia sanitarne.

Co powinno charakteryzować uchwyty i systemy balustrad dla niepełnosprawnych?

systemy balustradWszystko powinno być dla osoby obniżone, by osoba niepełnosprawna miała do wszystkiego dostęp. W kuchni i łazience powinny znajdować się uchwyty. Montowane są po to, aby osoba niepełnosprawna swobodnie mogła wykonywać wszystkie czynności. Uchwyty dla niepełnosprawnych najbardziej przydatne są w łazience – przy toalecie i przy umywalce. Istnieją także uchwyty specjalnego przeznaczenia, do których zaliczamy dozownik mydła, wieszaki na ręczniki oraz uchwyty na papier. Nie można zapomnieć o dostosowaniu gniazdek elektrycznych oraz wszystkich mebli na wysokość osoby siedzącej na wózku. Należy uniknąć wszelkich dywanów lub chodniczków, które będą problematyczne dla wózka inwalidzkiego – kółka będą się ślizgać. Co więcej, pracodawca powinien poszerzyć wejścia do 90 centymetrów i zamontować uchwyty drzwiowe, dzięki którym niepełnosprawny będzie mógł swobodnie zamykać i otwierać drzwi. Konieczne także jest dostosowanie progów pod osoby niepełnosprawne – muszą być one zlikwidowane, aby osoba na wózku inwalidzkim mogła bez problemu poruszać się między jednym a drugim pomieszczeniem. Kolejną ważną rzeczą są barierki i systemy balustrad ze stali nierdzewnej, materiał ten polecany jest do kontaktu z osobami niepełnosprawnymi, ponieważ jest trwały, odporny na warunki atmosferyczne i ciężki do zniszczenia. Dzięki temu będzie spełniał swoją rolę przez długie lata.

Dostosowanie pomieszczeń pod osoby niepełnosprawne jest uregulowane przepisami, jest więc to obowiązek pracodawcy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile osób niepełnosprawnych żyje w naszym kraju. Tymczasem liczba ta przekroczyła 6 milionów. Każda przestrzeń musi być bezpieczna dla osoby niepełnosprawnej.