O czym trzeba pamiętać, rozpoczynając budowę domu?

Przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu to duże wyzwanie wymagające sporych nakładów finansowych. To, dlatego warto dołożyć starań i zadbać o każdy szczegół. Gdy mamy ograniczony budżet, a tak zazwyczaj jest, musimy odpowiednio nim zarządzać.

Budowa domu – o czym należy wiedzieć?

Opał, ekogroszekMusimy liczyć się z tym, że zostawiając wszystkie decyzje fachowcom nie będziemy mieć kontroli nad budżetem, dlatego najlepiej dopilnować wszystkiego samemu. Gdy powstaną mury, staniemy przed decyzją dotyczącą rodzaju dachu. Pokrycie dachowe to inwestycja na lata, dlatego musi być dobrze przemyślana. Dobrym rozwiązaniem będzie dachówka ceramiczna, która świetnie izoluje hałas, poza tym jest niezwykle trwała, jej żywotność szacuje się nawet na 120 lat, w przypadku dachówek betonowych ten czas jest połowę krótszy. Dużą popularnością cieszy się blachodachówka, głównie ze względu na to, że jest solidna, a jednocześnie niedroga. Niestety ma jedną wadę, jest bardzo głośna. Hałas ma związek z kurczeniem i rozkurczaniem się materiału, które ma miejsce głównie podczas działania słońca. Decydując się na budowę domu warto pamiętać również o odpowiednim ogrzewaniu. To, od niego w dużej mierze zależy komfort mieszkania. Do małych domów z jedną łazienką odpowiedni będzie piec dwufunkcyjny z przepływowym systemem podgrzewania. W przypadku posiadania większego domu lepszym rozwiązaniem będzie kocioł z zasobnikiem ciepłej wody. Jeżeli chodzi o rodzaj paliwa, najpopularniejszy jest obecnie ekogroszek, nie mniej jednak warto rozważyć palenie palletem. Taki materiał jest bardziej ekologiczny, poza tym w ten sposób można zachować czystość w kotłowni. Oczywiście w tym wypadku będzie potrzebować więcej miejsca na opał, skład węgla gdynia i opału może okazać się kłopotliwy. Większość kotłów pracuje z otwartą komorą spalania, tj. pobierają powietrze z pomieszczenia, a spaliny wypuszczane są przez komin.

Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się kotły kondensacyjne charakteryzujące się bardzo wysoką sprawnością. Jeżeli do tej pory mieszkaliśmy w bloku, z pewnością na wiele istotnych rzeczy nam umknie, dlatego najlepiej zasięgnąć porady fachowców, którzy znają się na rzeczy.