Obowiązki ciążące na pracowniku – szkolenia bhp i nie tylko

Pracodawca w Polsce nie ma lekko. Zwłaszcza od momentu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Nakłada się na niego szereg przepisów i regulacji, które musi on spełniać, aby móc działać zgodnie z prawem.

Szkolenia bhp to jeden z obowiązków, ale też praw pracownika

szkolenia bhpOczywiście nie da się ukryć, że sporo z nich jest bardzo słuszna, jednakże są też takie, które po prostu hamują rozwój przedsiębiorczości sprawiając, że wiele miejsc pracy nie powstaje przez zbyt surowe przepisy, które dla sporej liczby przedsiębiorców są albo niemożliwe do spełnienia, albo po prostu nieopłacalne przez co nie powstają nowe miejsca pracy. Przepisy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w pracy są oczywiście w większości słuszne, jednakże niektóre normy są zbyt przekombinowane i bardzo trudne do osiągnięcia. O ile odzież robocza, buty robocze urgent, rękawice robocze i szkolenia bhp-częstochowa jakie pracodawca musi pracownikowi zapewnić jest słusznym przepisem, to jednak przepisy odnośnie wolnego miejsca pomiędzy jednym stanowiskiem, a drugim w przestrzeni biurowej często sprawiają, że pracodawca często chciałby zapewnić więcej miejsc pracy, ale nie pozwala mu na to chociażby wielkość biura jaką posiada i normy jakie musi spełnić. Pracowałem kiedyś w Częstochowie w biurze w którym pracownicy zajmowali stanowiska w jednym ciągu i stanowiska te nie spełniały określonych przez ustawodawcę norm. Czasami było co prawda ciasno, ale bez problemu dało się pracować, a dzięki temu mogło nas pracować dziesięciu w jednym pomieszczeniu, a nie siedmiu, jakby to miało miejsce w przypadku przestrzegania tych norm. Kolejną rzeczą są szkolenia bhp. Są one przydatne, jednakże odbywanie ich każdorazowo przy przejściu do nowej firmy może być momentami frustrujące.

Następnie w trakcie zatrudnienia organizowane są okresowe szkolenia, które na dobrą sprawę nic nowego do wiedzy pracowników odnośnie przepisów nie są w stanie wnieść.