Obowiązki sprzedających przez sklep internetowy

W ostatnim czasie widać jak szybko rozwija się rynek handlu internetowego. Co oznacza, że z miesiąca na miesiąc zwiększa się liczba sklepów internetowych. Możemy znaleźć sklep z oświetleniem, sklep z najlepszą odzieżą lub sklep z wieloma aukcjami np. Allegro. W sklepie z oświetleniem dostaniemy oświetlenie np. lampy, żarówki, klosze itd. Ważne jest aby każdy sklep internetowy był zgodny z prawem, jednak wiele sprzedawców nie spełnia odpowiednich warunków na prowadzenie takiego sklepu. Sprzedający tak jak i kupujący posiada swoje prawa. W tym artykule zajmiemy się obowiązkami jakie posiada sprzedający.

Jeśli prowadzimy lampy sklep internetowy to obowiązują nas te same prawa co właścicieli firm z innych branż

lampy sklep internetowyKlient musi wiedzieć z kim zawiera umowę. Sprzedawca ma obowiązek podania klientowi wszystkich informacji. Na stronie powinna być napisana nazwa firmy, dane adresowe, numer telefonu, koszty i termin dostawy oraz informacje na temat zwrotów oraz reklamacji. Wiele sprzedawców jednak nie podaje wszystkich ważnych informacji i konsumenci ponoszą duże ryzyko. Dla klienta również ważne jest, aby lampy sklep internetowy nie stwarzał problemów nawigacyjnych. Poruszanie się po stronie internetowej powinno być dla klientów bardzo funkcjonalne oraz wygodne. Na stronie internetowej również powinno być zawarte miejsce oraz sposób w jaki można składać reklamację oraz o zasadach jej rozpatrywania. Klient ma prawo do 10 dni odstąpić od umowy beż podawania powodu. Wystarczy, że wyśle oświadczenie oraz odeśle produkt do producenta, od którego go zamówił. Sprzedawca w tym przypadku musi przyjąć oddany produkt oraz oddać pieniądze klientowi za dany produkt.

Jeśli jesteś klientem sklepu internetowego musisz pamiętać, że sprzedawca musi poinformować cię o jego danych adresowych oraz telefonie komórkowy, o prawie odstąpienia od umowy, o pełnych kosztach oraz terminie dostawy i o opisanie procedury reklamacyjnej. Jeśli jednak na takiej stronie nie ma takich informacji lepiej jest zrezygnować z tego sklepu.