Od „soul’u” do „house’u”

Nie każdy zdaję sobie sprawę z początków stylów muzycznych i nie jest to dziwne. Wyśledzenie wszystkich zmian zarówno politycznych jak i technologicznych które miały wpływ na rozwój danej dziedziny wymagałoby ogromnej historycznej wiedzy.

Jest wiele różnych rodzajów muzyki, jakie były jednak ich początki?

royalty musicJednak kiedy ludzie byli już wstanie wszystko dokładnie dokumentować praca muzykologów uległa uproszczeniu. W połowie dwudziestego wieku kiedy muzyka do filmów zyskiwała na popularności, a muzyka do gier była jeszcze bardzo odległym tematem narodził się soul. Była to styl który wywodził się z jazzu, pełen wolności luzu i instrumentów. Dlatego też w ciągu kilku lat podczas przemian obywatelskich w Stanach Zjednoczonych zyskał on sobie niezwykłą popularność jako muzyka taneczna. Po niezwykle luźnym stylu jakim był soul nastąpiły złote lata muzyki funk. Bardziej skoczna i zadziorna muzyka jeszcze bardziej wpisywała się w klimaty klubowe w tamtych latach. Do dzisiaj utwory wykonawców takich jak James Brown rozpalają parkiety nie jednej imprezy, a ich kawałki nawet dzisiaj można spokojnie kupić w systemie royalty free music czy royalty music. Jeżeli coraz bardziej brniemy w klubowe klimaty bardzo łatwo się domyślić, że następnym dużym stylem muzycznym było disco. Kolorowe stroje, bujne afro, to są elementy które chyba każdy kojarzy z tamtym okresem. Disco łączyło w sobie starą szkołę funku z nadchodzącą epoką muzyki elektronicznej. Byłą idealną muzyką do prezentacji swojego stroju na parkiecie. Niektórzy zapewne wielce by się zdziwili jak blisko od disco do hip hopu. To właśnie krótko po tak zwanej gorączce disco nadszedł dj Cool Hertz który zmienił całkowicie oblicze muzyki. Połączył on ze sobą dwa sample muzyczne i jeździł po nowym jorku swoim samochodem robiąc pierwsze hip hop’owe imprezy.

Niestety w późniejszych latach masowo zamykano kluby z tą muzyką przez odbywające się w nich bójki. To z kolei doprowadziło bezpośrednio do powstania obecnie nam znanej, klubowej muzyki house. W czasach prohibicji na muzykę, gdzie nie można było produkować nowej muzyki, pierwsi dj’e miksowali poszczególne fragmenty starych utworów dając im nowe życie.