Ogród widziany wiosną z tarasu drewnianego.

Wiosną wszystko budzi się do życia, także przyroda w naszym ogrodzie. Jeśli chcemy się cieszyć jego widokiem z tarasu drewnianego przez całe lato i jesień ważna jest pielęgnacja ogrodów.

Niesamowity widok ogrodu z tarasu drewnianego.

taras z drewnaOd czego zacząć? Od sprzątania. Musimy usunąć stare, zgniłe, chore, przesuszone liście, rośliny, gałęzie, tak by reszta mogła bujnie rosnąć. Z roślin posiadających osłony na zimę możemy je powoli zdejmować. Trawnik należy dokładnie wygrabić ze starej trawy, odchwaścić, i o ile przymrozki już minęły można zacząć na nowo go podlewać. Ziemię i grządki dobrze jest przekopać, by spulchnić ziemię. W razie konieczności możemy uzupełnić ubytki ziemi i kory. Wiosna to też czas sadzenia roślin nowych. Budowanie ogrodów musi być przemyślane, nawet jeśli jest to ,,dobudowywanie”. Sadzenie roślin jednorocznych można zacząć już w marcu. Dobre nawożenie to podstawa. Zarówno trawnik, jak i rośliny warto zaopatrzyć w kompost lub specjalny nawóz, który pozowali im ładnie rosnąć. Musimy zadbać także o konstrukcje drewniane. Nie ważne czy są to małe, sosnowe stoliczki czy całe tarasy drewniane, wszystkie muszą być zaimpregnowane po zimie jeśli jest taka potrzeba, bo np. gdzieś nie domalowaliśmy bejcą. Oczko wodne również trzeba oczyścić ze starych liści, plankton, wodę zacząć filtrować i nakarmić rybki, jeśli takowe posiadamy. W kwietniu wykonujemy pierwsze ciecie żywopłotu i wykonujemy aeracje. Maj to najlepszy czas na sadzenie iglaków. Wiosną możemy zacząć także porządkowanie tarasów, ścieżek i podjazdów z kostki brukowej czy kamienia. Gdy nie ma już przymrozków możemy je umyć, najlepiej wodą i szczotką lub łagodnymi, ekologicznymi środkami, które nie wpłyną na rośliny rosnące w pobliżu.

Zanim zaczniemy jakiekolwiek nasadzenia i przycinanie musimy sprawdzić w jakim okresie powinniśmy to robić. Nawet tydzień różnicy może robi różnice dla roślin wrażliwych na temperatury czy zmienne warunki atmosferyczne. Również przycięte nieprawidłowo drzewa i krzewy mogą zmarnieć np. nie tniemy drzew w okresie kwitnienia ani przy ujemnej temperaturze. I wtedy nici z pięknego widoku z tarasu drewnianego.