Polecane zabawki Montessori

Wybór dobrych zabawek nie należy do najłatwiejszych decyzji. Duży wybór oferowany nam przez producentów skutecznie utrudnia szybki zakup. Jeżeli zależy nam na dobrych zabawkach, które jednocześnie pozwolą dziecku na eksplorację i zdobywanie nowych doświadczeń, to warto pomyśleć nad zakupem produktów stosowanych w pedagogice Marii Montessori.

Zalety zabawek Montessori

zabawki MontessoriDobra zabawka jest produktem, który powinien spełniać kilka ważnych funkcji. Prócz podstawowego wymogu, jakim jest dostarczanie rozrywki, przedmioty tego typu powinny również pomagać w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji stają się zabawki Montessori, które dużą wagę przykuwają do zdobywania doświadczeń i eksploracji. Pedagogika stworzona przez Marię Montessori opiera się na samodzielności i pozyskiwaniu przez malucha nowych wrażeń. Jedną z ważniejszych cech, która wyróżnia takie zabawki, jest materiał wykonania. Gadżety dla maluchów w zdecydowanej większości tworzone są z naturalnego drewna. Dzięki wykorzystaniu takiego surowca mamy pewność, że drobne elementy nie ułamią się, a tym samym dziecko nie połknie ich lub nie zrobi sobie krzywdy. Dużą wagę przykłada się również do barw, które powinny być stonowane i przyjazne dla oka. Inną zaletą, którą oferują nam zabawki Montessori, jest samodzielna korekcja błędów. Dzięki jednej możliwej poprawnej odpowiedzi maluchy same mogą zrozumieć, gdzie popełniły błąd i poprawić go. Jest to szczególnie widoczne w różnego rodzaju puzzlach i układankach. Inne ciekawe zabawki, które zasługują na uwagę, to klocki, drewniane tabliczki z rysunkami i napisami oraz elementy polegające na sortowaniu według określonych kryteriów.

Zakup zabawek Montessori jest dobrym rozwiązaniem dla każdego malucha. Możliwość zabawy połączonej z nauką daje wiele radości i pozwala na zdobywanie nowych doświadczeń. Cechy, które w głównej mierze wyróżniają tego typu gadżety, to materiał i prostota wykonania, przyjazne kolory oraz elementy edukacyjne.