Renomowani tokarze na Śląsku

Na wstępie warto przybliżyć zasadę działania tokarki. Mianowicie jest to obrabiarka skrawająca, najczęściej do metalu, w której przedmiot, zazwyczaj osiowo symetryczny. Detal zamocowany w kłach rozpędza się do bardzo wysokiej prędkości obrotowej, a nieruchome narzędzie zbliża się do przedmiotu obrabianego w celu przeprowadzenia skrawania.

Kto oferuje sprawdzone toczenie cnc na Śląsku ?

sprawdzone toczenie cnc na ŚląskuIstotne przy toczeniu jest narzędzie. Różni się ono diametralnie od narzędzi używanych w innych obrabiarkach. Ma całkowicie odmienny kształt, a ponadto nazywane jest nożem. Jest to jedna z nielicznych obrabiarek, w których narzędzie wykonuje jedynie ruch posuwowy. Ciężko jest o sprawdzonego tokarza cnc na Śląsku z co najmniej kilku względów. Po pierwsze obrabiarki cnc to nowość na rynku, mało kto je posiada w swoim warsztacie. Dominują tokarki konwencjonalne, czyli taki, w których posuwy i inne parametry nastawia się ręcznie, a podczas procesu obróbki, nawet na chwilę nie można spuścić maszyny z oka. Natomiast przy obrabiarce cnc trzeba przebywać tylko w czasie jej programowania, bo proces obróbki przebiega całkowicie bezobsługowo. Istnieją już nawet takie tokarki cnc, w których montaż przedmiotu i wymiana narzędzia odbywa się automatycznie. Po drugie mało który tokarz posiada kwalifikacje uprawniające go do obsługi tak skomplikowanych i drogich maszyn.

Od kilku lat istnieje trend ograniczania roli tokarza w procesie toczenia. Już teraz jego rola ogranicza się do wgrania programu i przygotowania partii materiałów obróbkowych, ewentualnie musi jeszcze uzbroić magazyn narzędziowy. Pomijając te czynności, obróbka przebiega samoistnie, a zadaniem operatora jest tylko obserwacja obróbki ze względów bezpieczeństwa. Tokarz obserwuje obróbkę również dlatego, że odpowiada za powierzoną mu maszynę.