Renowacja budynków użytku publicznego i dostosowanie ich do potrzeb i wymagań osób niepełnosprawnych

Budynki użytku publicznego bardzo często pamiętają jeszcze czasu powojenne, a co za tym idzie ich stan bardzo często jest nie najlepszy i to delikatnie rzecz ujmując. Dlatego w ostatnich czasach coraz częściej widzi się i słyszy o tym, że podejmowane są inwestycje mające na celu nie tylko odnowienie starych budynków, które bardzo często swoim wyglądem wręcz straszą, ale także i przystosowanie ich pod potrzeby osób niepełnosprawnych.

Dlaczego należy montować dźwigi dla niepełnosprawnych?

dźwigi dla niepełnosprawnychPonieważ w starym budownictwie nie stosowało się żadnego rodzaju udogodnień i nie mowa tu wcale i takim elemencie jak windy osobowe, o tym to nawet nie ma co marzyć, ale bardzo często brakuje także choćby niewielkiego podjazdu, który pozwolił by osobie na wózku inwalidzkim dostać się choćby na parter takiego budynku. Dodatkowo schody w starych budynkach, zwykle są tak zbudowane, ze nawet całkowicie sprawnej osobie utrudniają chodzenie po nich, nie mówiąc już tu na przykład o kimś kto się porusza o kulach. Fakt, że wreszcie problemem tym się zajęto powinien cieszyć, biorąc jednak pod uwagę, że są to budynki użytku publicznego, nasuwa się jednak bardziej na myśl czemu tak późno. Jeśli by jeszcze miało chodzić tylko o wygląd tych budynków to jeszcze pól biedy, jednak biorąc pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych, których w Polsce żyje tak naprawdę całkiem sporo, wydaje się to być delikatnie mówiąc pewnego typu dyskryminacja, bo co to za budynek użytku publicznego skoro skorzystać z niego, czy nawet wejść do niego mogą tylko osoby sprawne, a osoby poruszające się na wózku nie maja na to już żadnych szans. Co ciekawe zresztą koszta samego przystosowania, czyli zakupy takich mechanizmów jak platformy dla niepełnosprawnych, dźwigi dla niepełnosprawnych, platformy dla inwalidów, podnośniki dla niepełnosprawnych, a właściwie nawet nie wszystkich z nich bo wystarczy dźwig by osoba mające jakieś ograniczenia ruchowego mogła się dostać na każde piętro budynku.

Więc tak naprawdę jeśli spojrzeć jakie nakłady finansowe przeznacza się obecnie na renowacje budynków publicznych, a jaka kwota z tego potrzebna jest na przystosowanie takiego budynku do potrzeb osoby niepełnosprawnej to warto się zastanowić czemu tego typu prace nie zostały przeprowadzone prędzej. Prawda jest taka, że logicznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Po prostu prędzej losem osób niepełnosprawnych nie przejmowano się.