Rozmiar ma znaczenie.

Wybranie odpowiedniego rozmiaru rękawic jest warunkiem wykorzystania pełni jego możliwości oraz do uniknięcia uszkodzeń. Są trzy kryteria doboru rozmiaru. Pierwszym z nich jest marka, bowiem unifikacja rozmiarów jest tylko teoretyczna gdyż w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.

Wybór rozmiaru rękawic bramkarskich

bramkarzDlatego warto pamiętać, że rękawice bramkarskie kilku marek są zaniżone, a inne zawyżone względem większości. Zwykle jest tak , że Uhlsport i Puma z szyciem typu flat są nieco większe niż inne firmy. Reusch, podobnie jak Nike z flatem są minimalnie mniejsze od normalnej rozmiarówki. Natomiast Adidas, Select, 4Keepers czy Sells odpowiadają nominalnemu rozmiarowi. Drugim ważnym kryterium jest krój rękawic bramkarskich. Należy pamiętać, że rękawice bramkarskie Giga Grip z szyciem Flat będą obszerniejsze niż Negative Cut, dlatego jeżeli zależy nam na idealnym dopasowaniu, flaty możemy wybrać o pół rozmiaru mniejsze i odwrotnie w przypadku NC lepiej wybrać pół lub nawet rozmiar większe ponieważ jest to krój mocno przylegający do palców. Warto pamiętać, że wybór zbyt ciasnych rękawic bramkarskich spowoduje większe naprężenia na piance i szwach co w efekcie może, na nawet na pewno doprowadzi do szybszego uszkodzenia. Jeśli chodzi o szew typu rollfinger to najczęściej jego rozmiar odpowiada klasycznej rozmiarówce, ale należy pamiętać, że rękawice te mają jeden słaby punkt a mianowicie szycie pomiędzy dwoma środkowymi palcami, które nawet po kilku użyciach może zwyczajnie się rozpruć, dlatego warto zdecydować się na rozmiar o 0,5 większy, aby tego uniknąć. Trzecim kryterium jest budowa anatomiczna dłoni. W tym przypadku sami musimy określić czy mamy dłonie małe, masywne dłonie czy też duże i smukłe o długich palcach.

Utrudnieniem bywają tu wszelkiego rodzaju zmiany – krótszy palec, wyżej zrośnięty i nasady i tym podobne. Wtedy warto odwiedzić stacjonarny sklep z rękawicami bramkarskimi i sprawdzić, w którym modelu i rozmiarze będzie nam najwygodniej. Przed zakupem warto zastanowić się jakiej marki i model chcemy zakupić oraz jaki będzie on mieć krój, następnie odwiedzić sklep bramkarski przymierzyć je i jeśli jesteśmy zdecydowani to zakupić je tam, lub poszukać lepszej ceny w sklepach internetowych.