Samodzielna budowa sauny

Wszyscy wiemy jak dużo zalet dla naszego organizmu ma przebywanie w saunie. Jeśli korzystamy z niej regularnie wpływa to pozytywnie na naszą odporność, pozwala się pozbyć toksyn, stresu i poprawia stan naszej skóry. Dodatkowo bardzo relaksuje.

Jak zbudować saunę?

budowa saunyJeśli uwielbiasz saunę i masz takie możliwości, możesz pokusić się o własną w swoim domu lub ogrodzie. Najprostszym rozwiązaniem będzie zakup gotowej sauny, która trzeba tylko zamontować. Można w tym celu zamówić specjalną ekipę, która wszystkim się zajmie, a my już tylko będziemy cieszyć się relaksem w gorącej łaźni parowej. Jednak jeśli ktoś posiada zdolności budowlane, może sam zająć się zbudowaniem takiej sauny od podstaw. Nie jest to bardzo skomplikowane, a koszt może być znacznie niższy niż zakup gotowej sauny przeznaczonej do złożenia. Przedsięwzięcie jakim jest budowa sauny najlepiej zacząć od wybrania odpowiedniego miejsca. Dobrze gdyby dało się bez problemu podciągnąć tam media. Dlatego też zastanówmy się, czy będziemy chcieli w naszej saunie mieć np. piec elektryczny, oświetlenie czy prysznic tuż obok. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich materiałów. Jeśli sauna ma posłużyć na lata warto wybrać solidniejsze jak np. kamień czy płytki na podłogę. Można też całość wykonać z bali. Polecane rodzaje drewna wykorzystywane najczęściej w saunach to cedr, świerk skandynawski lub jodła kanadyjska. Wnętrze sauny należy wyłożyć materiałem termoizolacyjnym, który następnie pokrywamy drewnianymi panelami. Ostatnim etapem będzie wyposażenie naszej sauny w ławy oraz zainstalowanie wybranego wcześniej pieca. 

Samodzielne zbudowanie sauny we własnym domu czy ogrodzie nie jest wcale jakimś trudnym przedsięwzięciem. Również koszt nie jest duży. Za to zalety dla zdrowia i dobrego samopoczucia mogą być ogromne, dlatego też warto to rozważyć.