Skuteczne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Każdy z nas wie czym jest pożar i jakie może mieć poważne skutki dla mienia i życia ludzkiego. Dlatego warto się przed nim chronić na wszelkie, możliwe sposoby. Głównie dotyczy to projektantów domów, konstruktorów czy osób odpowiedzialnych za użyteczność budynków.

Z jakich zabezpieczeń przeciwpożarowych warto korzystać?

zabezpieczenia przeciwpożaroweMy sami możemy przeciwdziałać pożarom, stosując się do zasad bezpieczeństwa. Jednak najważniejszą rolę odgrywają tu zabezpieczenia przeciwpożarowe, które są stosowane w budynkach. Dzielą się one na czynne i bierne. Bez wątpienia największą rolę odgrywają zabezpieczenia czynne, ponieważ potrafią skutecznie zapobiec powstaniu pożaru lub zdusić go w zarodku. Natomiast zabezpieczenia bierne, mają na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się już istniejącego pożaru. Do czynnych zabezpieczeń przeciwpożarowych zaliczamy systemy wentylacyjne, dzięki którym ewakuacja jest znacznie łatwiejsza i szybsza. Skuteczne systemy oddymiania, które szybko są w stanie wyciągnąć z pomieszczeń pojawiający się dym. Także wszelkie systemy informujące na czas o zaistniałym zagrożeniu, czyli wszelkiego rodzaju czujniki, alarmy czy zraszacze umieszczone w suficie. Bierne zabezpieczanie przez pożarem, to głównie środki zastosowane w ścianach, podłogach i sufitach, które utrudniają rozprzestrzenianie się ognia lub uniemożliwiające zbytnie podnoszenie się temperatury w pomieszczeniach, albo znacznie ją obniżającą. Zastosowanie jednocześnie obu rodzajów zabezpieczeń przeciwpożarowych daje zadowalające efekty.

Kiedy pożar się już pojawi, to najczęściej ciężko jest nad nim zapanować i najczęściej kończy się na szybkiej ewakuacji. Dlatego też każdy budynek powinien być odpowiednio zabezpieczony przed ewentualnym pożarem, bo to może uratować niejedno życie ludzkie.