Termowizja w budownictwie

Jak wiadomo ekologia liczy się coraz bardziej a szczególnie, gdy ceny energii szybują w górę. Jest udowodnione naukowo, że na wybudowanie jakiegokolwiek budynku zużywa się około 7% energii a reszta czyli aż 93% jest zużywane podczas jego eksploatacji przez okres 40 lat. Daje nam to jasno do zrozumienia, że coś robimy źle.

Jakie zastosowanie w budownictwie ma termowizja?

TermowizjaStrata energii nie powinna być aż tak duża. Dlatego też po wybudowaniu domu warto skorzystać z takiego urządzenia jak kamera termowizyjna. Kamery termowizyjne pozwalają nam zbadać ile ciepła wydzielają dane obiekty. W przypadku domostw są w stanie pokazać jak dużo ciepła wydostaje się na zewnątrz budynku. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku, gdy zależy nam na tym, żeby jak najmniej płacić za ogrzewanie oraz jesteśmy osobami, dla których bardzo ważna jest ekologia. Termowizja znana jest od XIX wieku. Jej ojcem jest angielski astronom William Herschel, który zauważył, że największa ilość ciepła znajduje się i odczuwalna jest tam, gdzie światło słoneczne już nie dociera. Wyszedł z założenia, że istnieje jakieś niewidzialne światło. Dał mu określenie promieniowanie niewidzialne. Pomiary termowizyjne można zastosować do oceny stanu izolacji termicznej budynków, dzięki czemu zlokalizować miejsca, gdzie występują nieszczelności, dokumentacji uszkodzeń warstw izolacyjnych, badań instalacji grzewczych, kotłowni itp. w celu wykrywania strat ciepła, sprawdzania stanu izolacji kominowych, wykrywania wad w instalacjach elektrycznych, dzięki czemu minimalizuje się niebezpieczeństwo pożarów. Dzięki zastosowaniu kamer termowizyjnych możliwe jest w budownictwie spore ograniczenie kosztów użytkowania obiektów poprzez znajdywanie problemów i ich eliminację w strukturze budynków, których nie można dostrzec gołym okiem a także klasycznymi sposobami. Wyeliminowanie wad skutkuje mniejszą utratą energii a co za tym idzie spadają koszty eksploatacji budynku, które nie są niskie. Jak widać termowizja jest bardzo przydatna i nawet w budownictwie z powodzeniem znajduje swoje zastosowanie.

Warto się nią zainteresować jeśli chcemy aby nasz dom był szczelny i rachunki za energię drastycznie spadły, dzięki czemu będziemy mieli więcej pieniędzy na przyjemności. Jest to bardzo opłacalne i na pewno nie pożałujemy swojej decyzji.