Uchodźcy z Syrii- jak im pomóc zostać kraju

Znane porzekadło mówi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. To przysłowie jest nie tylko trafne w dziedzinie medycyny, ale także może odnosić się co całego życia. Zapobieganie pewnym wydarzeniom lub ich ,,podleczenie” na wczesnym etapie potrafi zaoszczędzić wielu problemów i nieprzyjemności.

Aby wszystko wróciło do normy musimy się zastanowić, jak zrobić, żeby uchodźcy z Syrii albo wrócili do kraju albo żeby ogólnie stamtąd nie wyjeżdżali

uchodźcy z SyriiTak samo sprawa wygląda w przypadku krajów arabskich. Uchodźcy z Syrii ciągle przybywają do Europy, która nie bardzo wie jak się nimi zająć i co z nimi zrobić. Uchodźca, jak każdy imigrant stanowi problem dla kraju, więc należy zrobić wszystko by pomóc im na miejscu. Od czego należy zacząć? Władze państwa, dyplomaci i organizacje międzynarodowe powinny zająć się sferą polityczną konfliktu. Dyktatura Baszara Al-Asada była przyczyną wyjścia obywateli na ulicę i nadal sieje postrach z pomocą zawodowych żołnierzy. Być może gdyby szybciej udało się pogodzić głowę państwa z protestującymi wojna by się już skończyła, a uchodźcy z Syrii nie stanowili by problemu. Jednakowoż to tylko alternatywna wersja historii. Organizacje charytatywne, takie jak Czerwony Krzyż, Lekarze Bez Granic czy Polska Akcja Humanitarna powinny zadbać o ludność cywilną, zapewnić im pożywienie, wodę pitną, opiekę medyczną, żeby jak najbardziej zminimalizować ich cierpienia.

Pomóc odbudowywać zniszczone atakami domy, być może pomóc w znalezieniu pracy lub odbudowy firmy, która upadła wskutek zbrojnych konfliktów. Załatwienie konfliktu na miejscu jest dużo lepsze i bardziej efektywne, niż przystosowywanie imigrantów do życia w naszym kraju i od tego powinniśmy zacząć.