Wilgoć w powietrzu – zapobieganie i usuwanie

Wilgoć w powietrzu wewnątrz naszych domów, mieszkań lub w miejscach pracy jest problemem, który dotknął niejednego z nas. W naszym klimacie bywa tak, że powietrze jest przesycone cząsteczkami wody, które często się skrapla na powierzchni ścian. Żeby temu zapobiegać należy podjąć odpowiednie kroki.

Oczyszczanie ścian z cząsteczek wody

osuszanie ścianBardzo popularna w ostatnich czasach stała się walka z wilgocią. Jest to jednak pożądane zjawisko z racji tego, że poprzez wilgoć następuje rozwój grzybów, pleśni i drobnoustrojów, które wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Głównym powodem pojawienia się wilgoci jest niesprawna wentylacja lub niedostateczne ogrzewanie naszych mieszkań. Niemniej jednak jeśli już zauważyliśmy, że w naszym domu powietrze jest zbyt wilgotne to należy zacząć bardzo szybko działać żeby zatrzymać proces rozwoju wspomnianych organizmów. Osuszanie ścian najczęściej dokonuje się z wykorzystaniem urządzeń zwanych osuszaczami. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest używanie osuszaczy będących promiennikami krótkofalowymi. Urządzenia te generują wiązkę promieni i wysyłają je w kierunku wilgotnej ściany. Wówczas następuje przetransportowanie cząsteczek wody w stronę zewnętrznych krawędzi ściany. Kolejnym sposobem jest używanie iniekcji, która polega na nakłuwaniu ścian i aplikowaniu środków higroskopijnych. Dość popularną metodą jest używanie nagrzewnic, które ustawiamy tak by ogrzewały ścianę i dzięki temu woda odparowuje.

Najważniejszą kwestią żeby zapobiegać powstawaniu wilgoci w naszym domu jest sprawdzenie skuteczności systemów wentylacyjnych. Tyczy się to wszystkich pomieszczeń w naszym domu gdzie najważniejsza jest oczywiście kuchnia oraz łazienka ponieważ z oczywistych względów w tych pomieszczeniach jest z reguły najwięcej pary wodnej, którą należy odprowadzić.