Zastosowanie nadproży we wzmacnianiu konstrukcji budynku

Dom czy budynek mieszkalny musi być przede wszystkim wytrzymały. Z tego powodu wznosimy go z trwałych materiałów, które są w stanie oprzeć się wpływowi działających na nie sił. Te fragmenty ścian, w których znajdują się otwory, należy dodatkowo wzmocnić. Od wielu stuleci stosuje się do tego celu elementy konstrukcyjne zwane nadprożami.

Zalety nadproży betonowych

nadproża betonowe budowlaneNadproża, ze względu na swoją rolę konstrukcyjną, muszą być mocne i odporne. Ich głównym zadaniem jest efektywne przenoszenie obciążeń oddziałujących na ścianę ponad otworem na drzwi lub okno. Obecnie wyrabia się je z różnych materiałów, takich jak żelbeton, drewno, cegła, kamień, ale przede wszystkim beton komórkowy. Często stawiamy na rozwiązania gotowe, czyli prefabrykowane, w przeciwieństwie do nadproży wylewanych na placu budowy. Nadproża betonowe budowlane można kupić w takiej liczbie, jaka jest nam potrzebna i przywieźć na miejsce na paletach. Dzięki swoim właściwościom są bardzo szybkie i łatwe w montażu, trzeba je tylko odpowiednio przyłożyć i zamocować. Budowlańcy chętnie korzystają z nich przy budowie domów jednorodzinnych, ale także przy budowie większych obiektów mieszkalnych. Dzieli się je na typy zależnie od miejsca, w których mogą być zastosowane. Innych używa się w miejscach nieobciążonych stropem, przy ściankach działowych i w punktach obciążonych stropem. Warto pamiętać, że prefabrykowane elementy produkuje się z naciskiem na wytrzymałość, trwałość i uniwersalność. Muszą przy tym spełniać określone normy, dlatego są bezpiecznym wyborem.

Spośród wszystkich rodzajów nadproży, na szczególną uwagę zasługują nadproża z betonu komórkowego. Występują w formie prefabrykowanej, dlatego są ogólnodostępne i wygodne w użyciu. Z tego względu stosuje się je w nowoczesnym budownictwie.