Zastosowanie studni głębinowych

Jak się okazuje, pierwsze wiercone studnie głębinowe powstawały już około 1800 lat p.n.e. w Chinach oraz Egipcie. Pierwsza metoda polegała na wbiciu bambusowej rury w otwór studni za pomocą ubijaka. Druga metoda polegała na wierceniu studni ślimakiem. Pierwsza w Polsce studnia wiercona ręcznie udokumentowana została w 1862 r.

Kilka słów o studni głębinowej

studnie głębinowe wrocławDawniej tego typu konstrukcje służyły jako główne źródło dostępu do wody. Można było ją czerpać najczęściej z wiader, które zawieszone były na prowizorycznym żurawiu lub dźwigu. Aby wybudować studnię głębinową na potrzeby gospodarstwa domowego, wystarczy wykopać studnie do 30 m, która nie wymaga specjalnego zezwolenia. W przypadku, gdy rozmiar ten jest większy albo pobór wody jest wyższy aniżeli 5 m sześciennych – wymagane jest uzyskanie specjalnego zezwolenia wodno-prawnego oraz odpowiedniej dokumentacji. Należy pamiętać, że konieczne jest odpowiednie oddalenie studni od takich źródeł zanieczyszczeń jak na przykład szamba. Obecnie studnie głębinowe wyposażone są w obudowę, pompę oraz rurociąg. Tego typu rozwiązanie pozwala na ciągły pobór wody. Ponadto cała konstrukcja uzupełniona jest także o zestaw hydroforowy ze zbiornikiem ciśnieniowym oraz sterownikiem. Parametry tych urządzeń są dostosowane odpowiednio do głębokości oraz średnicy studni. Wysokojakościowe usługi związane z budową konstrukcji takich jak studnie głębinowe wrocław i inne miasta oferują w korzystnych cenach. Jak się okazuje, budowa studni jest nie tyle wydatkiem, ile inwestycją. Pozwala na stały dopływ wody, której jakość jest na naprawdę wysokim poziomie – jest w pełni niezanieczyszczona!

Studnie głębinowe są opłacalną inwestycją ze względu na ciągły dostęp do wody, która jest wysokojakościowa. Należy pamiętać, że budowa tego typu konstrukcji może mierzyć maksymalnie 30 m głębokości. W przypadku większej studni wymagane są specjalne zezwolenia, a także dokumenty.