Zastosowanie wody destylowanej z destylarki

Woda destylowana to szczególny rodzaj wody, który nie nadaje się do zwykłego stosowania przez ludzi, a wręcz mógłby być szkodliwy, gdyby wypito większą ilość takiej wody naraz lub pito ją przez dłuższy czas. Ma jednak swoje zastosowania, o których opowiem poniżej.

Woda destylowana ma wiele zastosowań

destylarka Zacznijmy od tego, jak powstaje woda destylowana. Do tego celu jest niezbędna specjalna destylarka, w której wodę podgrzewa się do temperatury wrzenia. Następnie powstałą w ten sposób parę wodną schładza się i skrapla i taka właśnie powstaje woda destylowana, oczyszczona między innymi z soli mineralnych. Brak mikroelementów sprawia, że taka woda nie tylko niczego nie dostarcza do ludzkiego organizmu, ale wręcz może z niego zabierać mikroelementy i go wysuszać. Jest jednak stosowana tak, gdzie wymaga się wysokiej czystości roztworu: do tworzenia leków, elektrolitów, produktów szklanych, w urządzeniach medycznych czy w żelazkach parowych. W laboratoriach i szpitalach woda destylowana to jeden z warunków zachowania odpowiedniej sterylności i czystości. Do innych zaliczają się: myjka ultradźwiękowa (która dokładnie oczyszcza zabrudzone powierzchnie) oraz autoklawy, które sterylizują przedmioty czy opatrunki. Można w nich także wyjałowić bieliznę operacyjną i szkło laboratoryjne.
Jak działa autoklaw?

Jest to rodzaj reaktora chemicznego, w którym do sterylizacji używa się pary wodnej i wysokiego ciśnienia, co skutecznie zabija mikroorganizmy, jakie mogłyby się znajdować na przedmiocie. Dzięki temu jest on bezpieczny do użytku.